Daytime Shooting Star live action
Azjatyckie,  W filmach,  W serialach,  Zestawienia

Zakazana miłość: w szkolnych murach

Wątek miłości uczennicy i nauczyciela. Najczęściej powtarzany, choć znalazłam też serial, w którym to uczeń zakochuje się w nauczycielce. Azja w tym temacie rządzi. Na cokolwiek nie trafiam w innych regionach świata, są to raczej thrillery i dramaty. Tylko w Azji temat ten potrafi być przedstawiony delikatnie, skromnie i z odpowiednim wyczuciem. Pięknie, wrażliwie. A zdarza się nawet komediowo.

W zasadzie każdy tytuł kończy się happy endem, choć ten happy end może być różnie postrzegany. Bo mnie np. lekko trafiło, gdy w jednym z tytułów bohaterka zostawiła nauczyciela na rzecz kolegi z klasy. A wiem, że wiele osób to właśnie temu chłopaczkowi życzyło szczęścia. W innym z kolei miałam nadzieję, że jednak nauczyciel pójdzie w odstawkę i finalnie nie będą razem, a oni padli sobie czule w objęcia tuż po ukończeniu przez nią szkoły.

1. Gwiazda spadająca za dnia, film z 2017r. (oryginalny tytuł: ひるなかの流星)

Daytime Shooting Star live action

Yosano Suzume przeprowadza się z małej wsi do Tokyo, gdzie ma zamieszkać u wuja. Pierwszego dnia z opresji ratuje ją tajemniczy, dziwny ktoś, który, nie dość, że okazuje się być przyjacielem jej wujka, to jeszcze wychowawcą klasy, do której zostaje przypisana w nowej szkole.

Z racji przyjaźni z wujem dziewczyny Shishio często u nich bywa, w naturalny sposób mogą się więc do siebie zbliżyć. Nauczyciela coraz mocniej ciągnie do uroczej nastolatki, ale wie, że takie uczucie jest absolutnie zakazane. Wzbrania się przed nim, co dziewczynie wcale nie odpowiada, bo sama zakochuje się w przystojnym, młodym nauczycielu. Tymczasem zachęcana przez niego, zaczyna powoli zawierać szkolne przyjaźnie. Udaje jej się nawet dotrzeć do chłopaka, który nie przyjaźni się z nikim.

Mój sentyment. Od tego tytułu wszystko się zaczęło. Pokochałam mangi. Pokochałam ich niecodzienność, piękną kreskę, komiksowy styl, a nawet to śmieszne czytanie od tyłu. Film pięknie przedstawił pierwsze młodzieńcze rozczarowanie miłosne, które niestety, prędzej czy później, czeka każdego.

Złapałam pierwszy tom i przepadłam. O tej mandze już pisałam tutaj, więc nie ma sensu powtarzać.

2. Close Range Love, film z 2014r. (oryginalny tytuł: 近キョリ恋愛)

Close Range Love

Haruka Sakurai od paru miesięcy uczy w szkole, do której chodzi Yuni Kururugi. Wzdychają do niego wszystkie uczennice, poza tą jedną. Dziewczyna jest prymuską, ale ma problem z angielskim. Zupełnie go nie ogarnia. Zirytowany nauczyciel zaczyna udzielać jej prywatnych lekcji, które wkrótce zaczynają przynosić efekty i Yuni wreszcie podnosi swoje wyniki z tego przedmiotu.

Przy okazji oboje, zupełnie niedoświadczeni w uczuciach, zaczynają odkrywać w sobie ich istnienie. Miłość przychodzi niepozorna, nagle i bez zapowiedzi. Kompletnie niechciana, ale nie ma sensu posyłać ją uprzejmie w diabły. I tak nie posłucha.

O tym filmie też już pisałam. To zdecydowanie mój numer jeden, najbardziej ulubiona, pełnometrażowa drama, jaką obejrzałam w 2019 roku. To ten film sprawił, że polubiłam japońskiego aktora i to ten film sprawił, że pokochałam klimat tamtych stron.

3. My teacher, my love (film z 2018r.)

My teacher my love

Gdy przychodzi do zapłacenia za obiad w restauracji, dziewczyna orientuje się, że nie ma pieniędzy w portfelu. Z opresji ratuje ją nieznajomy. Następnego dnia w szkole okazuje się, że ten przystojny wybawiciel przyszedł do jej klasy na zastępstwo za chorego wychowawcę. Dziewczyna uznaje, że ich przeznaczeniem jest być razem i bez owijania w bawełnę okazuje nauczycielowi swoje uczucia. Ten jest jednak nieugięty, choć zawsze skory do pomocy, gdy trzeba znów ratować lub zaopiekować się zwariowaną nastolatką.

Ten film to jedna wielka parodia. Jest opatrzony w tak głupie sceny, że sama nie wiem, czy bardziej mi się podoba, czy nie podoba. Jeśli przy jakiejś głupocie myślałam, że to szczyt możliwości twórców, to kolejna scena zadziwiała mnie jeszcze bardziej. Film jest opatrzony efektami graficznymi, jak latające, kolorowe literki, wyskakujące z piersi bohaterki serce i inne tego typu:

My teacher my love

Komicznie to wygląda, ale… o dziwo, naprawdę da się obejrzeć. Główną rolę męską zagrał przesympatyczny aktor. Może nie jest to super przystojniak, ale z pewnością jest uroczy.

6. A story to read when you first fall in love, serial z 2019r. (oryginalny tytuł: 初めて恋をした日に読む話)

Jedyna opowieść w tym zestawieniu, gdzie role są odwrócone i to uczeń zakochuje się w nauczycielce. Dość nietypowej, bo raczej nieudanej życiowo. A przynajmniej to ona ma o sobie takie mniemanie. Ok, tak też widzą ją wszyscy jej znajomi, pracodawca, a nawet rodzice.

Chłopak jest w beznadziejnej sytuacji, a jednak to właśnie tę kobietę prosi o korepetycje. Ona pomoże mu dostać się do wymarzonej szkoły, a on umożliwi jej utrzymanie etatu. Szef jest na nią cięty, a w dodatku ona mentalnie po prostu dziecinna. I pewnie dlatego tak łatwo nawiązuje kontakt z ciekawym młodzieńcem o różowych włosach i jego paczką. Z czasem chłopak jednak dostrzega w niej coś, co sprawia, że serce zaczyna mu wariować.

Serial pełen zawirowań, sprzeczności, wewnętrznej walki w duszy każdego z głównych bohaterów. Czy w życiu można być egoistą i stawiać swoje uczucia nad wszelkie inne kwestie? Urocza nauczycielka naprawdę ma problem z odpowiedzią na to pytanie.

7.From 5 to 9, serial z 2015r. (oryginalny tytuł: 5時から9時まで)

On jest mnichem, ona przypadkiem rujnuje prowadzoną przez niego uroczystość. Ku jej totalnego zaskoczeniu mnich postanawia się z nią ożenić. Nie ma chyba żadnej, bardziej nieodpowiedniej do tej roli osoby od niej. Mnich jednak jest nieugięty. Ku przerażeniu młodej kobiety i rozpaczy jego matki.

Nierażony, w każdym odcinku wymyśla nowy plan na zdobycie serca ukochanej kobiety. Przy okazji na każdym etapie odkrywa powoli sam siebie. Pierwszy raz poznaje uczucie zawodu, tęsknoty, a nawet zazdrości. Pierwszy raz uczy się, jak należy dbać o kobietę, starać się o nią, a przede wszystkim liczyć się z jej zdaniem.

Z tym serialem odrobinę odejdę od tytułów, w których wątek uczeń-nauczyciel jest tym głównym. W to zestawienie trafił, bo w pewnym momencie mnich zapisał się na lekcje angielskiego do swojej wybranki, która właśnie tego przedmiotu uczyła.

Jak się okazało, to on spokojnie mógłby uczyć ją języka obcego, ale chcąc być jak najbliżej niej, a także spędzać z nią jak najwięcej czasu i tym samym przekonać ją do siebie, uczestniczy w prowadzonych przez nią lekcjach. Swoją drogą, te sceny ich wspólnej nauki w szkole są po prostu komiczne. Zwłaszcza że przeplatane są jego rosnącą zazdrością. W sumie to jak cały serial. Bo to jedna wielka komedia, przeplatana wrażliwością, sentymentem i cudowną niewinnością. Tym razem ze strony faceta.

8. Revenge Note sezon 1, serial 2017-2018 (oryginalny tytuł: 복수노트)

Ten serial to w zasadzie zupełnie inna opowieść, ale dodaję go do tego zestawienia, ponieważ w jednym z odcinków znalazłam wątek relacji nauczyciel-uczennica, o pedagogu, który rozpędza się w swoich zamiarach względem jednej z podopiecznych zdecydowanie za daleko.

W porównaniu do wszystkich innych wymienionych tu tytułów, to jedyny, w którym ten wątek jest bardzo negatywny i niefajny. Każdy inny tytuł przedstawia nauczyciela jako pozytywnego bohatera, który ma świadomość tego, jak bardzo jego uczucia są niewłaściwe, który się dystansuje i odpycha od siebie miłość dla dobra tej drugiej osoby.

Ten nauczyciel ma to wszystko gdzieś. Zależy mu jedynie na dyskrecji i osiągnięciu swoich celów. Do niczego w zasadzie między nimi nie dochodzi, ale w tej relacji nie ma absolutnie nic romantycznego, czy miłego. Dziewczyna jest w psychicznym potrzasku, na szczęście ma wokół siebie prawdziwych przyjaciół. Sam serial uwielbiam. Tego wątku nie znoszę. Nie wiem w sumie, po kieliszek go tu wcisnęłam…

9. Ten pierwszy raz, film z 1999 (oryginalny tytuł: Never been kissed)

Jeszcze jeden nie do końca pasujący film. Owszem, jest uczennica i jest nauczyciel. Ale ta uczennica jest udawana xD Bo to reporterka, która zapisuje się do szkoły średniej, by wtopić się w tłum uczniów i napisać artykuł swojego życia. Trafia do klasy, którą prowadzi pan Coulson.

Młody, przystojny, otwarty i przyjaźnie nastawiony do młodzieży. Niestety nawet jemu zdarza się nieplanowany poryw serca i najwyraźniej zaczyna na tę nową “uczennicę” patrzeć coraz bardziej maślanym wzrokiem. Wie jednak, że to się absolutnie nie może udać.

A gdy ona orientuje się, że taki facet może właśnie na nią zwrócić uwagę… Cóż. Szok mija, a tu jeszcze jej tajemnica dzieli ich niczym Wielki Mur Chiński. Fajny film. Naprawdę. Akcja dzieje się albo w szkolnych murach, albo w siedzibie gazety, dla której ona pracuje.


Zestawienie będzie na bieżąco aktualizowane, ale na razie znalazłam i obejrzałam tylko tyle.

Dzięki za uwagę!


Wszystkie zdjęcia to printscreeny z seriali/filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *